Conference organizers:

The Museum and Exhibition Centre for Technical and Technological Development of the Arctic
Branch of the World Ocean Museum in St. Petersburg - Icebreaker Krassin

Partners:

PAO Sovcomflot / ZAO SMM / State Museum for the Arctic and Antarctic / Arctic Academy of Sciences / Association “Maritime Heritage”

Annual Scientific and Practical Conference

Polar Readings

2019: “State and Public Organisations in the Management of the Arctic: Past, Present, Future”

Conference Programme 2018

“Polar Readings 2018” will be held on board of the Icebreaker Krassin on 27-28 April. Please find the conference’s agenda below.

27th April

Location: Branch of the World Ocean Museum in the Saint-Petersburg - “Icebreaker Krassin” - Conference room

09:00 – 09:30 Registration
09:30 – 09:45 Opening of the conference - Welcoming speeches
09:45 – 10:00

Vladimir Yakovlevich Shumkin

PhD in History., Head of the Kola Archaeological Expedition, Senior Researcher of the Paleolithic Department of the Institute of the History of Material Culture of the Russian Academy of Sciences (St. Petersburg)

Presentation: "Raw materials and technical support of the ancient population of Russian Lapland"

10:00 – 10:15

Vladimir Viktorovitch Pitulko

PhD in History, Senior Researcher at the Institute of Material Culture History, Russian Academy of Sciences (St. Petersburg)

Presentation: "Life Practices in the Siberian Arctic in the Stone Age»

10:15 – 10:30

Natalia Andreevna Katayeva

Main curator of the MBU T.D. Shuvaev’s Nizhnevartovsk Local History Museum (Nizhnevartovsk)

Presentation: "Preservation of the archaeological site ‘Kiryas Bar’ - Experience from Nizhnevartovsk Local History Museum

10:30 – 10:45

Alexey Viktorovich Kraikovsky

PhD in History, Associate Professor, Senior Researcher, HSE in St. Petersburg (St. Petersburg)

Dadykina Margarita Mikhailovna

PhD in History., researcher at the HSE in St. Petersburg (St. Petersburg)

Presentation: "Pomor hunting and fishing in Spitsbergen in the 18th century - organization and practices.”

10:45 – 11:00

Sergey Valentinovich Gusyev

PhD in History, Head of the Center for Archaeological Heritage of the Russian Scientific Research Institute of Cultural and Natural Heritage named after D.S. Likhachev (Moscow)

Presentation: "Harpoon complex and hunting practices of sea mammal hunters in the Arctic and North Pacific from 1500 BC to 21st Century AD (from the ancient whalers to modern times)”

11:00 – 11:15

Piotr Andreyevich Golovnin

Director of the "Russian-Japanese Center for Science and Culture" Association (St. Petersburg)

Presentation: "Arctic Researcher: Lieutenant Pyotr Anjou”

11:15 – 11:30 Questions and discussions
11:30 – 11:45 Coffee break
11:45 – 12:00

Yulia Zorakhovna Kantor

D.Sc. in History, Professor of the Department of General History of the Herzen State Pedagogical University of Russia, Scientific Director of humanitarian projects of MMC Norilsk Nickel (St. Petersburg, Moscow)

Presentation: "The North: The Museum Dimension"

12:15 – 12:30

Irina Alexandrovna Karpenko

Scientific Secretary of the State Museum of History of St. Petersburg (St. Petersburg)

Presentation: "The History of the ‘Chelyuskin Epopee’ in the Collection of the State Museum of History of St. Petersburg "

12:30 – 12:45

Alena Sergeevna Davydova

PhD in History, researcher at the Center for Humanitarian Problems of the Barents Region of the Kola Science Center, Russian Academy of Science (Apatity)

Olesya Anatolievna Suleymanova

PhD in History, researcher at the Center for Humanitarian Problems of the Barents Region of the Kola Science Center, Russian Academy of Science (Apatity)

Presentation: "Material and spiritual aspects of settlers’ adaptation to the Arctic space during the construction of a socialist city"

12:45 – 13:00

Ekaterina Alekseevna Kalemeneva

M.A. in History, Junior Researcher, HSE in St. Petersburg (St. Petersburg)

Presentation: "Modernism in the Arctic landscape: the development of experimental principles for the construction of an urban environment in northern cities in the 1960s"

13:00 – 13:15

Arseniy Valerievich Mitko

PhD in Engineering, Associate Professor, member of the Presidium of the Arctic Public Academy of Sciences, Corresponding Member of the Russian Academy of Natural Sciences (St. Petersburg)

Presentation: "Development of infocommunication technologies in the Arctic"

13:15 – 13:45 Questions and discussions
13:45 – 14:15 Coffee break
14:15 – 14:30

Valentin Georgievich Smirnov

D.Sc. History, Director of the Russian State Archive of the Navy (St. Petersburg)

Presentation: "Technical equipment of Arctic hydrographic expeditions of the Naval Ministry at the turn of the 19th-20th century. (for the 160th anniversary of Andrey Vilkitsky)"

14:30 – 14:45

Vitaly Ivanovich Sychyov

PhD in Physics and Mathematics, Professor, Chair of Oceanology, RSHU, Expert of the IOC of UNESCO and the interagency national Oceanographic Commission of the Russian Federation (St. Petersburg)

Mikhail Borisovich Shilin

D.Sc. in Geography, PhD in Biology, Professor of the Ecology and Bioresources Department of the Faculty of Ecology and Physics of the Environment of the Russian State Hydrometeorological University (St. Petersburg)

Igor Vadimovich Novopachennyi

PhD in Engineering, Technical Director, Electronic Science Laboratory, University of Bremen (Bremen, Germany)

Presentation: "Capt. Peter Novopashennyi and his role in the discoveries of the Arctic Hydrographical Expedition in 1913-1915”

14:45 – 15:00

Viktor Leonidovich Derzhavin

PhD in History., Senior Researcher, Head of the Spitsbergen Archaeological Expedition - Institute of Archeology of the Russian Academy of Sciences (Moscow)

Presentation: “History of the German Arctic expedition to Spitsbergen in 1912"

15:00 – 15:15

Boris Vyacheslavovich Ivanov

PhD in Geography, Head of the Laboratory of Ocean and Atmospheric Processes of Arctic and Antarctic Research Institute, Associate Professor of the Chair of Oceanology of the Institute of Earth Sciences of St. Petersburg State University (St. Petersburg)

Presentation: "Meteorological observations of Georgy Sedov’s polar expedition in Tikhaya Bay on Franz Josef Archipelago in 1913-1914"

15:15 – 15:30

Vitaly Ivanovich Sychyov

PhD in Physics and Mathematics, Professor, Chair of Oceanology, RSHU, Expert of the IOC of UNESCO and the the interagency national Oceanographic Commission of the Russian Federation (St. Petersburg)

Presentation: "Multizone satellite data in the study around newly-formed and disappeared islands of the Laptev Sea"

15:30 – 15:45

Marina Vladimirovna Titova

Researcher at the A.A. Borisov Museum of Art Exploration in the Arctic. Museum Association (Arkhangelsk)

Presentation: "Expeditions of the artist Aleksandr Borisov: importance of the preparatory stage"

15:45 – 16:00

Yury Nikolaevich Kolesnikov

Military historian, writer, veteran of the USSR Air Defense Forces, Reserve Colonel, Member of the Presidium of the "Polar convoys" (St. Petersburg)

Presentation: “First Aircraft Experience in the Arctic”

16:00 – 16:15

Andrey Alexandrovich Bryksenkov

Deputy Director of the Moscow Representative Office of the Russian State Hydrometeorological University, Member of the Association of Polar Explorers (Moscow)

Presentation: "History of radio communication in the North"

16:15 – 16:45

Questions and discussions

16:45 – 17:00

Coffee break

17:00 – 17:15

Vladimir Nikolaevich Davydov

PhD in Sociology, Head of the Department of Siberia, Peter the Great Museum of Anthropology and Ethnography, (Kunstkamera) (St. Petersburg)

Presentation: "Pragmatic use of infrastructure and technology by the indigenous inhabitants of the Far North: space development practices"

17:15 – 17:30

Anton Yuryevich Chistyakov

PhD in History, Associate Professor, Head of the Research Department of the "Ethno-Expert" Company(St. Petersburg)

Stanislav Borisovich Kiselyov

Leading expert of "Ethno-Expert" Company (St. Petersburg)

Presentation: "Life changes for Nenets reindeer herders on the Yamal Peninsula at the beginning of the 21st century"

17:30 – 17:45

Alexandra Nikolaevna Teryokhina

Alexander Igorevich Volkovitsky

Research Associates of the Center for Arctic and Siberian studies of the Sociology Institute of the Russian Academy of Sciences (St. Petersburg)

Presentation: “‘Buran’ is not a luxury, but a mean ... (snowmobiles in the culture of the Yamal Nenets)”

17:45 – 18:00

Elena Andreevna Davydova

PhD in History, Junior researcher, Department of Siberia, Peter the Great Museum of Anthropology and Ethnography (Kunstkamera) (St. Petersburg)

Presentation: "Storage practices and food preparation in Chukotka: past and present»

18:00 – 18:15

Olga Borisovna Stepanova

PhD in History, Researcher of the Department of Siberia, Peter the Great Museum of Anthropology and Ethnography (Kunstkamera) (St Petersburg)

"Selkup packstead as elements of anthropogenic landscape on the Taz River and the Turuhan River basins”

18:15 – 18:30

Yuri Mikhailovich Plyusnin

D.Sc. Philosophy ., Professor, Faculty of Social Sciences, National Research University, HSE; Department of State and Municipal Administration (Moscow)

Presentation: "Life support strategies in the Russian North in the late 20th and early 21st centuries: the difficulties of transition from state paternalism to self-employment"

18:30 – 19:00

Questions and discussions

Summary of the first conference day

С 19:00 Cultural Programme

28th April

Location: Branch of the World Ocean Museum in St. Petersburg - Icebreaker Krassin - Conference room

09:00 – 09:30

Registration

Beginning of Day 2

09:30 – 09:45

Maria Vasilyevna Dukalskaya

Director of the State Museum of the Arctic and Antarctic (St. Petersburg)

Alexander Olegovich Andreev

Head of the Research and Exhibition Department of the State Museum of the Arctic and Antarctic (St. Petersburg)

Presentation: "Polar aviation of the Main Directorate of the Northern Sea Route during the 1930s"

09:45 – 10:00

Olga Alekseevna Krasnikova

PhD in History, Researcher, Head of the Cartography Section of the Russian Academy of Sciences Library (St. Petersburg)

Presentation: "Dirigeable Flights over the Northern Polar Space"

10:00 – 10:15

Margarita Alexandrovna Emelina

PhD in History, Researcher of the Military-Historical Center of the North-West Federal District (St. Petersburg)

Coauthors: B.A. Mashenkin, M.A. Savinov, P.A. Filin

Presentation: “USSR-N114 ‘Steel-2’ - the fate of the aircraft. Presentation of the future exhibit of the Arctic Museum and Exhibition Centre"

10:15 – 10:30

Piotr Valentinovich Kraposhin

Senior Researcher of the Alexander Pushkin State Historical and Literary Museum-Reserve Member of the Aeronautics Commission of the Russian Geographical Society (Moscow region, Odintsovo district, Bolshie Vyazemy settlement)

Presentation: “The development of a flight route from Moscow to Antarctica on an IL-18 (flights 1961 and 1980). Based on the materials of the Vnukovo Airport Museum”

10:30 – 10:45

Evgeny Olegovich Yermolov

PhD in History, Head of the Department of Historical and Cultural Heritage of the Russkaya Arktika National Park (Arkhangelsk)

Presentation: “Conquering the Arctic. Findings of the Russkaya Arktika National Park as a historical source about the expedition practices of the late 19th – early 20th century”

10:45 – 11:00

Pavel Anatolyevich Filin

PhD in History, Head of the Arctic Department of the Military-Historical Center of the North-West Federal District, Researcher at the World Ocean Museum (St. Petersburg)

Presentation: "Project of museumification of airplane hangar on the polar station ‘Tikhaya Bay’”

11:00 – 11:30

Questions and discussions

11:30 – 11:45

Coffee break

11:45 – 12:00

Sergey Andreevich UstinovandZabava Sergeevna Ustinova

2nd-year postgraduate students at the St. Petersburg State Maritime Technical University, design engineers Central Design Bureau “Iceberg” (St. Petersburg)

Presentation: "The main stages in the development of the Arctic shipbuilding"

12:00 – 12:15

Sergey Alexandrovich Mozgovoy

PhD in History, Associate Professor, Head of the Marine Heritage Centre of the Russian Scientific and Research Institute of Cultural and Natural Heritage. D.S. Likhachev (Moscow)

Presentation: "Exploration of the Arctic by Submarines"

12:15 – 12:30

Evgenia Vladimirovna Ovsyannikova

Researcher at the Fund Department of the Central Naval Museum (St. Petersburg)

Eduard Lvovich Korshunov

Head of the Research Department of Military History Institute of the General Staff Academy (St. Petersburg)

Presentation: "Ice protection for warships (from the materials of the Central Naval Archive and the Central Naval Museum)"

12:30 – 12:45

Yuliya Alekseevna Mukhina

Head of the bibliographic department of Central Naval Library (St. Petersburg)

Presentation: "Arctic campaigns of the Soviet and American submarine fleets: a review of literature from the Central Naval Library"

12:45– 13:00

Mikhail Avinirovich Savinov

PhD in History, Researcher at the Military-Historical Center of the North-West Federal District (St. Petersburg)

Presentation: "Soviet projects of transport submarines for the Northern Sea Route"

13:00 – 13:15

Boris Yuryevich Borisov

PhD in Pedagogy, Associate Professor of Pedagogy and Social Work Department of Pskov State University (Pskov)

Presentation: "Undergraduate practice of Mikhail Frunze Naval School: high-latitude expedition at ‘Sever’ station in 1964”

13:15 – 13:30

Vladimir Vladimirovich Ivanov

PhD in Economics, Member of the Pskov Council of Veterans of Border Troops, Permanent moderator of the literary and patriotic club "Two Captains" of the Pskov Oblast V.A. Kaverina Children's and Youth Library (Pskov)

Presentation: "The beginning of State border protection on Franz Josef Land by patrol ships in 1995”

13:30 – 14:00 Questions and discussions
14:00 – 14:45 Coffee break
14:45 – 15:00

Viktor Georgievich Zakharov

PhD in Geography, Senior Researcher, Geological Institute, Russian Academy of Sciences (Moscow)

Presentation: "Dynamics of the ice drift and atmospheric circulation in the Northern hemisphere during the final stage of steamer SS Chelyuskin’s journey (November 1933 - February 1934)"

15:00 - 15:15

Igor Sergeevich Smirnov

PhD in Biology, Senior Researcher, Zoological Institute, Russian Academy of Sciences (St. Petersburg)

Co-authors:N.B. Ananieva, A.G. Kirejtshuk, A.L. Lobanov, A.V. Neelov

Presentation: "Providing access to natural heritage collections (e.g. collections of marine invertebrates of the circumpolar regions) using IT"

15:15 – 15:30

Ivan Vadimovich Stasyuk

Senior Researcher, Head of the Izhora-Luga Archaeological Expedition, Nicholas Roerich Manor Museum (Izvara,Volosovsky district, Leningrad Region)

Alexander Dmitrievich Mironov

D.Sc. in Biology , Senior Researcher of the Herzen State Pedagogical University of Russia (St. Petersburg)

Gennady Danilovich Katayev

PhD in Biology, leading researcher of the Lapland State Nature Biosphere Reserve (Murmansk oblast, Monchegorsk)

Anatoly Petrovich Kutenkov

PhD in Biology, leading researcher, State Reserve "Kivach" (Kivach, Kondopoga district; Republic of Karelia)

Presentation: "Objective control methods in ecological monitoring for communities living in the tundra"

15:30 – 15:45

Fyodor Alexandrovich Romanenko

PhD in Geography, Leading Researcher of the Department of Geomorphology and Paleogeography of the Faculty of Geography, Moscow Lomonosov State University. (Moscow)

Presentation: "Polar Survival Practices in Emergency Situations”

15:45 – 16:00

Ingrid Igorevna Safronova

Specialist of the scientific and educational department of the State Museum of the Arctic and Antarctic (St. Petersburg)

Presentation: "Organization of the domestic space of scientific drifting stations: a comparison between experience ‘СП-1’ and ‘СП-2’ (based on materials from the State Arctic and Antarctic Museum )"

16:00 – 16:15

Vladimir Vasilyevich Baranov

PhD in Physics and Mathematics, honorary polar explorer (St. Petersburg)

Presentation: "Experience of creating an Arctic and Antarctic Research Institute (AARI) research station on Cape Baranov, Severnaya Zemlya archipelago"

16:15 – 16:45

Questions and discussions

16:45 – 17:00

Coffee break

17:00 – 17:15

Vyacheslav Alekseevich Kalinin

PhD in History, Head of Public Relations and Communication,”Gazprom Podzemremont Urengoy” (St. Petersburg)

Presentation: "Machinery and technology in the construction of the Transpolar Railway Chum-Salekhard-Igarka 1947-1955"

17:15 – 17:30

Alexander Mikhailovich Kirindas

Technology Historian (Moscow)

Presentation: "Some historical aspects of the use of ATVs and powerboat transport in the exploration of the North, Siberia and the Far East"

17:30 – 17:45

Nikita Mikhailovich Kuprikov

PhD in Engineering, doctoral student of the Moscow State Institute of International Relations at the Ministry of Foreign Affairs of Russia, director of the Scientific and Information Centre "Polar Initiative" (Moscow)

Vasily Igorevich Ponomarev

Postgraduate Student, Peoples' Friendship University of Russia (Moscow)

Presentation: "Prospects for Standardization of Techniques and Practices for the Polar Regions"

17:45 – 18:00

Sabina Albekovna Idrisova

M.A. student of St. Petersburg State Maritime Technical University; 1st-class Engineer, Central Scientific Research Institute of Marine and River Fleet

Presentation: "Norwegian innovations and experience in improving offshore oil and gas facilities for the development of the Arctic shelf"

18:00 – 18:15

Maria Vladislavovna Gavrilo

PhD in Biology, Head of the Commission on Natural Heritage in the Association "Marine Heritage: Explore and Preserve" (St. Petersburg)

Mikhail Alexandrovich Anisimov

PhD in Geography, senior lecturer of the Department of Physical Geography and Landscape Planning of St. Petersburg State University Institute of Earth Sciences, AARI researcher (St. Petersburg)

Andrey Borisovich Krasheninnikov

PhD in Biology, Associate Professor, Chair of Invertebrate Zoology and Aquatic Ecology, Faculty of Biology, Perm State National Research University, Member of the Association "Marine Heritage: Explore and Preserve" (Perm)

Dmitry Sergeevich Moseev

Researcher at the Institute of Oceanology, Russian Academy of Science, member of the Association "Marine Heritage: Explore and Preserve" (Arkhangelsk)

Fyodor Alekseevich Romanenko

PhD in Geography, Leading Researcher, Department of Geomorphology and Paleogeography, Geographical Faculty, Lomonosov Moscow State University (Moscow)

Alexander Nikolaevich Chichaev

Head of the expedition in 2016 and co-head of the expedition of 2017 "Open Ocean: Archipelagos of the Arctic", member of the Association "Marine Heritage: Explore and Preserve" (Moscow-Arctic)

Presentation: "Arctic expeditions on a small sail-motor vessel: diversification of research platforms in modern climate warming conditions"

18:15 -18:30 Questions and discussions
18:30 – 19:00

Closing remarks

Cultural Programme

Conference Partners